Po co budować bazy wiedzy?
Odpowiedzi na to pytanie jest wiele i wszystkie są dobre, bo budowanie baz wiedzy jest dobre samo w sobie — dla naszego rozwoju, dla sprawnego obiegu informacji, dla pobudzania kreatywności, dla zapamiętania ważnych rzeczy. Potrzeb związanych z obszarem baz wiedzy jest wiele i do każdego projektu należy podejść w sposób unikalny. Każda baza wiedzy ma jakiś cel, ma swoje mocne strony, musi być zaplanowana dobrze, tak aby porządku nie zaburzyła nawet duża ilość informacji (która z czasem się pojawi) - dlatego chętnie sięgam po metodę Zettelkasten.
Różne cele definiują różne rozwiązania w wymiarze zastosowanej technologii i architektury. W skrócie — rozróżniamy bazy prywatne i publiczne. Te pierwsze służą najczęściej ich bezpośredniemu twórcy i są tworzone lokalnie, na urządzeniach osobistych — w formie oprogramowania offline. Większość rozwiązań na rynku oferuje rozwiązania synchronizacji, a niektóre z nich nawet dostępu do edycji online.
Jeśli chodzi o bazy publiczne — te są bardziej skomplikowane, ponieważ jako rozwiązania publiczne wymają nieco bardziej skomplikowanej architektury technologicznej. Wymagają one także modułów zarządzania dostępami i współpracy zespołowej. Bazy wiedzy przybierają różne kształty — np.: dokumentacji projektowych, cyfrowych ogrodów, archiwów i repozytoriów. Bazy wiedzą mają skutecznie usprawniać proces zarządzania informacją. Bazy wiedzy
Jakiego rodzaju bazy wiedzy buduję?
Publiczne
Publiczne bazy wiedzy — strony WWW, stanowiące interaktywne archiwa, dokumentacje projektowe/produktowe, instrukcje dla użytkowników etc.
Prywatne
Prywatne bazy wiedzy mające na celu lepsze zarządzanie prywatnymi i strzeżonymi materiałami w ramach optymalizacji i automatyzacji pracy.
Dla zespołów
Bazy wiedzy dla zespołów — posiadające swój CMS, możliwość współtworzenia i nadawania uprawnień dla użytkowników i moderatorów.
Dokumentacje
Rozbudowane dokumentacje przedstawione w przystępnej formie z wykorzystaniem grafu wiedzy i kompleksowego linkowania.
Jesteś zainteresowany stworzeniem bazy wiedzy, bądź interaktywnej dokumentacji?
Przykładowe bazy wiedzy
Baza wiedzy CPK
Oddolny projekt bazy wiedzy dotyczącej projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego w Polsce. Cała baza powstała z wykorzystaniem Obsidiana i formatu markdown, dzięki czemu jest odporna na starzejące się aplikacje i zmiany technologiczne, ponieważ jest uniwersalna - jest to realizacja filozofii "file over app".